אבחון כף היד

זה בידיים שלנו

שני הפילוסופים החשובים של התרבות המערבית התפעלו מן הידיים שלנו. הפילוסוף עמנואל קאנט כינה אותן- המוח החיצוני של האדם, והפילוסוף היווני אריסטו הגדיר את הידיים – כלי הכלים. שניהם ביטאו את החשיבות והרבגוניות של תפקידי הידיים שלנו: כלי העבודה, היצירה, ההגנה והביטחון שלנו וגם כלי התקשורת וההבעה.

אנו משתמשים בביטוי ״זה בידיים שלנו״ כדי לבטא את החשיבות והכוח העצום שלהן. הידיים הן אברים משוכללים ומורכבים ביותר. עם  מאות רכיבים של עצמות עדינות, רקמות סחוס, תעלות, עצבים, גידים וכלי דם. כל פעולה שלנו מפעילה עשרות מפרקים, גידים ושרירים. 

אבל עם החשיבות והמורכבות הרבה של הידיים יש גם סכנות. הידיים חשופות לפגיעות חיצוניות, לפגעי הזמן ולשינויים שעוברים על הגוף שלנו. פציעות ומחלות  פוגעות בתפקוד הידיים ובאיכות החיים שלנו. מכאן חשיבותה הרבה של כירורגיית כף היד. 

 להפקיד את הידיים בידיים טובות

כירורגיית הידיים היא תחום רפואי מורכב ומאתגר הדורש מומחיות וידע בכמה תחומי רפואה: אורתופדיה, כירורגיה פלסטית וכירורגיה של כלי דם. לכן הפקידו את הידיים שלכם בידיו של כירורג כף יד מומחה ומנוסה. כי  יש חשיבות עצומה לאבחנה מדויקת והתאמת הטיפול הנכון מתוך מגוון רחב של פתרונות – ניתוחיים ולא ניתוחיים. מומחה כף היד יידע להציע לכם את הטיפול המיטבי : תרופות או ניתוחים אורתופדיים ביד, בכף ובשורש כף היד, ניתוחי עצבים באצבעות וניתוחי שחזור ושיקום. וחשוב לא פחות – בחרו ברופא שילווה אתכם  בכל שלבי הטיפול, השיקום וההחלמה.

טיפולים וניתוחים

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית הינה דלקת אשר פוגעת באופן ישיר במפרקי הגוף והיא נחשבת לדלקת הנפוצה ביותר מבין מגוון דלקות הפרקים השונות. פעמים רבות הדרך היחידה

קרא עוד »

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית מתבטאת בנימול, דקירות בקצה האגודל ומתפתחת להגבלת תנועת האגודל ומלווה לעיתים בכאבים.
היא נגרמת עקב לחץ-יתר על העצב המדיאני – אחד משלושת העצבים הראשיים העוברים מן האצבעות לאורך היד ומעבירים תחושות למוח.

קרא עוד »

שחיקת האגודל

המפרק הבסיסי של האגודל נוטה להישחק עם הגיל. בלא הסחוס, המצפה את המפרק, העצמות מתחככות והתוצאה: הגבלת תנועה וכאבים. במקרים הקלים מטפלים בסד לקיבוע האגודל ובמקרים קשים יותר מטפלים בזריקות קורטיזון או בניתוח.

קרא עוד »

גנגליון

גנגליון (בעברית: מַעֲצָב) הוא ציסטה שפירה שמקורה ברקמה הרכה של כף היד ושכיחה ביותר בצד הגבי של שורש כף היד.
היא יכולה להופיע בפתאומיות או להתפתח באיטיות לאורך כמה חודשים.
הטיפול נע בין מעקב ואי התערבות ועד לשאיבת הנוזל בציסטה ולעיתים התערבות ניתוחית.

קרא עוד »

המחלה ע״ש דה קרווין

De QUERVAIN’S DISEASE היא מחלה שתסמיניה הם נפיחות מקומית של גידים בצד החיצוני של כף היד, קושי בתנועה וכאבים.
הכאב מחמיר בתנועות שדורשות אחיזה באגרוף קמוץ. הטיפול במנוחה, קירור מקומי, משככי כאבים ונוגדי דלקות.

קרא עוד »

לחץ על העצב האולנרי

תחושה של ״תרדמה" ונימול באצבעות 4 ו-5 סרבול וחולשה יכולים להעיד תסמונת לכידת העצב האולנרי – שנגרמת בשל לחץ על העצב העובר בצד הפנימי של המרפק בתעלה הנקראת התעלה הקוביטלית. לחץ על העצב האולנרי עלול להתפתח לתחושת סירבול, החולשה וכאב בכף היד. כשמופיעים תסמינים אלה מומלץ לפנות לרופא מומחה לכף יד.

קרא עוד »

״אצבע הדק״

אצבע הדק היא תופעה של קושי ביישור או בכיפוף האצבע (או האגודל) המלווה בנקישה פתאומית .
אם המצב אינו מטופל הוא מחמיר בהדרגה והאצבע אינה יכולה להתיישר. במצבים חריגים היא ״ננעלת״ ואינה יכולה גם להתכופף.

קרא עוד »

מרפק טניס

"מרפק טניס" (Tennis Elbow) היא תסמונת נפוצה בקרב שחקני טניסץ היא נגרמת בשל התכווצות חוזרת ונשנית של שריר הזרוע, אבל היא מופיעה אצל אחרים וגורמת לכאב בצד החיצוני של המרפק. הטיפול במנוחה או תרופות במקרים קיצוניים ניתוח.

קרא עוד »

מחלת דופיטרן

מחלת דופיטרן מאופיינת בהתכווצות קבועה של האצבעות וחוסר יכולת ליישר אותן.
התופעה נובעת מהתעבות של רקמת החיבור העוטפת את גידי כף היד וגורמת להתכווצות המורגשת בתחילה בזרת ובקמיצה ומתפשטת ליתר האצבעות וכף היד.

קרא עוד »

דלקת מפרקים שגרונית

דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה אוטואימונית, הפוגעת בשורשי כפות הידיים ומפרקי האצבעות. בשלביה הראשונים מופעים כאבים וקישיון ובהמשך מתפתחת להגבלות בתנועה ועיוותים בפרקים. גורמי המחלה גנטיים בעיקר היא מתפרצת בדרך כלל בסביבות גיל 40 ונפוצה יותר בקרב נשים.

קרא עוד »

ארתרוסקופייה של שורש כף היד

ארתרוסקופייה (Arthroscopy)  – "ראייה לתוך המפרק". היא שיטה לאבחון וטיפול בשורש היד. בעזרת ארתרוסקופיה אפשר היום לטפל בשברים תוך מפרקיים, שברי עצם הסירה, זיהומים, קרעים ברצועות, פגימות בסחוס, ושינויים ניווניים במפרק. הפרוצדורה היא זעיר-פולשנית ועל כן השיקום וההתאוששות מהירים והסיכוי לסיבוכים נמוך מאוד.

קרא עוד »

שברים באצבעות

שברים תוך-מפרקיים באצבעות ושברים בגלילי האצבעות שכיחים ביותר ונובעים מחבלות סיבוביות או מחבלות מעיכה או תלישה. יש חשיבות רבה לאבחון מהיר ונכון לאיחוי השברים במנח מדויק כדי למנוע עיוותים ופגיעה בתפקוד כף היד

קרא עוד »

שברים בשורש כף היד

שורש כף היד מורכב מ- 8 עצמות, המסודרת בשתי שורות ומגשרות בין האמה לכף היד. העצמות מחוברות זו לזו ואל עצמות האמה על ידי רצועות

קרא עוד »

שבר של עצם הסירה

שבר של עצם הסירה (Scaphoid Fracture) הוא הנפוץ ביותר בשברי שורש כף היד. השבר נגרם בדרך כלל מנפילה על כף יד מושטת. איחוי השבר נעשה בעזרת קיבוע שורש כף היד בגבס. לעיתים נדרשת התערבות ניתוחית לקיבוע פנימי של העצם.

קרא עוד »
Call Now Button