דלקת מפרקים שגרונית

דלקת מפרקים שגרונית (ארטריטיס ראומטואידית) היא מחלה כרונית של דלקות במפרקי האצבעות הפוגעת בכ 1% מן האוכלוסייה בד״כ בגילאי הביניים ( 40 שנה) והיא עולה בשכיחות בגילאים המבוגרים יותר ונפוצה יותר בקרב נשים ביחס של  1:3 לעומת גברים. מחלה זו נמנית על קבוצת המחלות האוטואימוניות.

גורמי המחלה
דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה אוטואימונית שבה הגוף, מסיבות לא ברורות, תוקף את עצמו. ביסוד המחלה טמון הפרופיל הגנטי של האדם   גנים מסוימים אך בנוסף לנטייה הגנטית יש  לעתים מעורבות גם של גורמים סביבתיים (נגיף או חיידק) או הורמונליים המעוררים את התפרצות המחלה.

התסמינים 
הדלקת פוגעת במפרקי שורש כף היד ומפרקי האצבעות. התסמינים הבולטים הם כאב וקישיון בוקר המשתפר במהלך היום. עם התפתחות המחלה, חלה הגבלה בתנועות כף היד ובשלבים יותר מתקדמים גם עיוותים במפרקים.

אבחון
האבחון של דלקת מפרקים שגרונית נעשה בידי רופא מומחה לכף יד ומתבסס על ההיסטוריה הרפואית של המטופל, על ממצאי הבדיקה הגופנית ועל בדיקות מעבדה. צילומי רנטגן של המפרקים חשובים אף הם לאבחון המחלה ולמעקב אחריה.

טיפול
הטיפול בשלבים הראשונים של המחלה נעשה בבנוגדי דלקת ובתרופות לשיכוך כאבים, בד בבד יופנה החולה למכון לריפוי בעיסוק להתקנת סדים, להדרכה ולהפעלה, ולמכון פיזיותרפיה לחיזוק השרירים ולשמירה על טווח תנועה. אפשר לשלב בטיפול הזרקות של סטרואידים לתוך המפרקים, הגורמים בדרך כלל להטבה מהירה. במקרה שהדלקת מתקדמת יש לעיתים צורך בניתוח, שנועד להפחית את הכאב, לשפר את התפקוד של מפרקי כף היד ולסייע לחולה לחזור ולעשות פעולות יום-יומיות.

Call Now Button