מרפק טניס

"מרפק טניס" (Tennis Elbow)  היא תסמונת נפוצה בקרב שחקני טניס בשל התכווצות חוזרת ונשנית של שריר הזרוע, בזמן יישור והרמה של היד ופרק כף היד. אך למעשה כל אחד עלול לסבול מהתופעה.

תסמינים
הכאב המאפיין מרפק טניס מקרין מהחלק החיצוני של המרפק אל הזרוע ואל מפרק כף היד, ומורגש בעת מתיחת פרק כף היד ובזמן ביצוע פעולות מסוימות, כמו לחיצת יד או סיבוב ידית של דלת, הכאב מלווה בחולשה של הזרוע וקושי בהחזקת חפצים והוא עלול להחמיר עם הזמן.

מה גורם ל״מרפק טניס״?
התופעה שכיחה כמובן בקרב שחקני טניס בייחוד אצל מי שעושים שימוש לא נכון בחבטת גב כף היד. אך למעשה סובלים מן התופעה גם מי שמפעילים עומס רב מדי על שריר הזרוע. מחקרים מראים כי מעשנים הם בסיכון גבוה לפתח ״מרפק טניס״.

אבחון וטיפול
כירורג כף יד מאבחן את הפגיעה במרפק – בבדיקה גופנית תוך הפעלת לחץ על האיזור הפגוע.  כל עוד הכאב אינו פוגע בתפקוד היום-יומי אפשר להסתפק במנוחה והדרכה לשימוש נכון יותר במרפק בציפייה לשיקום המרפק בכוחות עצמו. במקרים רבים יש צורך בטיפול תרופתי של משככי כאבים ונוגדי דלקות כדי להתגבר על התופעה. בכל מקרה חשוב מאד להיוועץ ברופא מומחה לכף יד ולא לצרוך תרופות ללא בקרה. אם הטיפולים התרופתיים אינם מועילים יציע הרופא נטילה של  סטרואידים ובמקרים נדירים תבחן האפשרות להתערבות ניתוחית.

טיפולים מונעים
כטיפולים מונעים יש להקפיד על הפעלה נכונה של המרפק כשפרק כף היד במצב ישר. לחזק את השרירים ולעשות תרגילי חמום לפני שמאמצים את הזרוע והמרפק.

Call Now Button