שבר של עצם הסירה

עצם הסירה היא אחת משלוש העצמות חשובות בשורש כף היד. השבר בה  נגרם בדרך כלל מנפילה על יד מושטת. בתנוחה הזאת עצם הסירה שבשורש כף היד סופגת את מלא עוצמת החבטה. שבר לרוחבה של עצם הסירה עלול לקטוע את אספקת הדם לאזור.

 אבחון וטיפול
שבר בעצם הסירה גורם בדרך כלל לכאבים ורגישות בבסיס האגודל בעת כיפוף האגודל או בסיבוב כף היד כלפי מעלה. אבל הוא לעיתים אינו גורם לכאבים של ממש. לכן בכל מקרה של חבלה מאסיבית בשורש כף היד, גם שאינה מלווה בכאבים, מומלץ לפנות בהקדם לבדיקה של רופא מומחה לכירורגיה של היד.

כירורג כף יד יאבחן את כף היד וגם אם לא ייראה שבר בצילום הרנטגן, הוא עשוי להמליץ על קיבוע של שורש כף היד והאגודל בגבס. כעבור שבוע או שבועיים ייערך צילום רנטגן חוזר – בלי הגבס – כדי לאמת או לשלול חשד לשבר. במקרה של שבר הגורם לתזוזה גדולה של העצמות, ישקול כירורג כף יד ניתוח לקיבוע פנימי של השבר.
כאמור, לעיתים השבר אינו גורם לכאב משמעותי ועלול להתגלות רק בשלב מאוחר לאחר שיווצרו תהליכים ניווניים, ולכן בכל מקרה של חבלה מאסיבית ובכל חשד לשבר רצוי להתייעץ עם רופא מומחה.

האתגר הכירורגי
שבר בשורש כף היד עשוי להיות רגיש ביותר ולכן יש צורך באבחון וקיבוע  מדויקים כדי להבטיח איחוי העצמות ולמנוע חוסר יציבות וניוון של מפרקי עצם הסירה.איחוי לקוי או אי חיבור של עצם הסירה עלול  לגרום להפרעה בהעברת הכוחות  דרך עצמות שורש כף היד דבר שגורם כעבור כמה שנים לתהליכים ניווניים ולפגיעה משמעותית בתפקודי כף היד ולכן, כאשר השבר אינו נרפא או כאשר שני חלקי השבר אינם עומדים זה מול זה יש  צורך בניתוח וקיבוע השבר בעזרת בורג או ולעיתים השתלה של עצם באיזור השבר.
בשנים האחרונות התפתחו שיטות לעידוד איחוי השברים בעצם הסירה. בעזרת שדה מגנטי וטיפולים יום יומיים של  פעימות על-קוליות לאזור השבר בתדר נמוך (אולטרא סאונד).

 

 

Call Now Button