גנגליון

גנגליון הוא ציסטה שפירה מלאה בנוזל צמיג שמקורו ברקמה הרכה בכף היד. היא מופיעה בד״כ בסמיכות לקופסית המפרק, הגיד או מעטפת הגיד. הגנגליון יכול להופיע בפתאומיות או להתפתח במשך חודשים. המיקום השכיח ביותר לגנגליון הוא בצד הגבי של שורש כף היד. אבל מופיע גם בצד הכפי של שורש היד, במעטפת הגידים מכופפי האצבעות ובמפרקי האצבעות המרוחקים.

מה גורם להתפתחות גנגליון בכף היד?

הסיבה המדויקת להופעת גנגליון אינה ידועה. יותר מ-70% ממקרי הגנגליון הם בקרב נשים בעשור השני עד הרביעי בחייהן. 10% מהמקרים נגרמים בעקבות חבלה מקומית. לא הוכח קשר בין תעסוקה מסוימת או פעילות ספציפית להתפתחות גנגליון.

מהם התסמינים המעידים על גנגליון?

התסמינים השכיחים הקשורים לגנגליון הם שינוי במראה של כף היד, כאבים או אי נוחות עקב לחץ על הרקמות שמסביב, יד רדומה וחולשה בהנעת שורש כף היד בשל הכאבים.

איך מאבחנים גנגליון?

רופא כף יד מומחה יעשה בדיקה גופנית ולעיתים יפנה לבדיקת  אולטרה-סאונד  או MRI לפי הצורך, כדי לקבל אבחנה מדויקת ולשלול מצבים אחרים.

מה הטיפול בגנגליון?

בדרך כלל  (בעיקר בקרב ילדים) ימליץ רופא כף יד על מנוחה ומעקב אחר הגנגליון ללא טיפול  ובצפייה שהגנגליון ייעלם מאליו. במקרים אחרים ניתן לשאוב את תכולת הציסטה בעזרת מחט לאחר הרדמה מקומית. לעיתים יש צורך בכריתת הגנגליון בניתוח פתוח. מדובר בניתוח קל ביותר המאפשר חזרת היד והאצבעות לפעולה זמן קצר לאחר לניתוח.

Call Now Button